Jakie wybrać struny do gitar

Wydaje się, z punktu widzenia przeciętnego słuchacza muzyki gitarowej, że wybór struny do gitar jest rzeczą bardzo istotną i oczywistą. Jednak, niestety tak nie jest. Już dzięki wyborze strun do naszej gitary możemy ukształtować początkowo brzmienie naszej gitary. Najbardziej popularne struny to struny nylonowe, które ulegają zerwaniu znacznie rzadziej od stopów metali, które stosowane są w gitarach elektrycznych oraz akustycznych. Dźwięk z tych strun może stać się po jakimś czasie przytłumiony, podobnie, jak to ma miejsce w przypadku innych strun. Generalnie wymianę strun poleca się co trzy, cztery tygodnie, przy intensywnym graniu, koncertowaniu. O wymianie strun trzeba pamiętać w szczególności podczas nagrywania nowego materiału w studiu. Najlepiej, gdy zastanawiamy się nad zakupem strun do gitar jest to, aby wypróbować jak najwięcej ich rodzajów. Wtedy to na pewno wybierzemy najbardziej odpowiednie i pasujące do szukanego przez nas brzmienia.

Rodzaje strun do gitar

Tradycyjnie, materiał, który wykorzystywany jest do produkcji strun wiolinowych to nylon. Struny wykonane z tego materiału mają jaśniejsze brzmienie. Struny z czystego nylony zazwyczaj mogą kłuć w uszy na jaśniej brzmiącej gitarze. Natomiast struny wykonane z rektyflikowanego nylonu mogą znowu zamulać na ciemnej gitarze, a zatem struny z czystego nylonu mogą brzmienie zrównoważyć.

Struny tytanowe i kompozytowe, posiadają jaśniejsze brzmienie od czystego nylonu, świetnie nadają się one do zastosowań mniej klasycznych. W przypadku gitar basowych możemy najczęściej spotkać struny nylonowe z owijką z posrebrzanej miedzi, które mają dość ciemne brzmienie, a także z brązu o jaśniejszym brzmieniu. W sklepie muzycznym ELPA w Bielsku Białej posiadamy olbrzymi wybór strun do gitar elektrycznych, basowych, a także klasycznych, czy akustycznych. Serdecznie zapraszamy.